Powiększanie piersi

Powiększanie piersi jest zabiegiem polegającym na wszczepieniu implantów piersi. Wszystkie nowoczesne implanty mają powłokę pokrytą specjalnym meszkiem, którego zadaniem jest przeciwdziałanie powstaniu nadmiernej blizny wokół wszczepu. Wszystkie stosowane w naszym Gabinecie protezy posiadają atest Polskiego Zakładu Higieny i są dopuszczone do stosowania na terenia naszego kraju. Istnieje kilka rodzajów implantów piersi. Do najczęściej używanych należą:

Istnieje także kilka sposobów wprowadzania wszczepu do kobiecego ciała. Są to cięcia

A także miejsce gdzie zostanie wprowadzona proteza

W związku z tym przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z chirurgiem plastykiem w celu omówienia szczegółów operacji oraz dobrania odpowiedniej wielkości oraz kształtu implantu.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Trwa około 2 godzin. W ranie pozostają dreny mając na celu kontrolę ewentualnego krwawienia do rany pooperacyjnej. Po zabiegu pacjentka pozostaje w Gabinecie pod opieką wykwalifikowanej pielęgniarki. Na drugi dzień usuwane są dreny i po zmianie opatrunku pacjentka opuszcza Gabinet. Opatrunki utrzymywane są przez 7-10 dni, po tym okresie usuwany jest szew śródskórny. Przez ok. 3-4 tygodni pacjentka nosi cały czas biustonosz modelujący pierś aż do całkowitego wygojenia rany. Po 7-10 dniach możliwe są niewielkie wysiłki fizyczna i powrót do pracy. Okres ograniczenia aktywności ruchowej wynosi 4-10 tygodni. W ciągu pierwszych miesięcy wskazane jest samodzielne intensywne masowanie piersi.

Możliwe powikłania

Wytrzymałość protezy oceniana jest na kilkanaście do kilkudziesięciu lat. Wszczepienie protez piersi stanowi pewne utrudnienie w wykonaniu i interpretacji mammografii oraz badania piersi. Badania te powinny być przeprowadzane przez doświadczonego lekarza. Wszczepienie protez nie uniemożliwia karmienia piersią.

Implanty pokryte mikropoliuretanem, nazywane czasami implantami z gąbki lub implantami piankowymi, są stosowane w chirurgii plastycznej od wielu lat. Tak naprawdę są to zwykłe implanty silikonowe, wypełnione żelem silikonowym i dodatkowo pokryte warstwą gąbki poliuretanowej. Po początkowych korzystnych doświadczeniach wycofano się z ich użycia z powodu rozpadania się powłoki poliuretanowej i uwalniania monomerów uretanu. Ich produkty rozpadu podejrzewane były o działanie rakotwórcze. Po wieloletnich badaniach nie potwierdzono ich negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Obecnie implanty posiadają certyfikat FDA czyli amerykańskiej organizacji dopuszczającej do użycia środki medyczne i spożywcze.

Największe zalety płynące z zastosowania implantu poliuretanowego to zmniejszenie występowania przykurczu torebkowego (1% w ciągu 15 lat) oraz znacznie mniejszy procent obniżenia i obrócenia implantu. Częstość występowania innych powikłań jest porównywalna z implantami silikonowymi. Przy użyciu implantów poliuretanowych po zabiegu może wystąpić wysypka w okolicach piersi która nie pojawia się po implantach silikonowych.